JXTC Departure - шаблон joomla Создание сайтов

هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است        و چون بر می آید مفرح ذات
پس در هر نفسی دو نعمت  موجود                  و بر هر نعمتی شکری واجب
از دست و زبان که  بر آید                              کز عهدة شکرش بدر آید


هر چه در جهان هست حاصل ارادۀ  خالق یکتاست تمام موجودات هستی ریز و درشت و زنده و بی جان همه و همه خواسته و ناخواسته به تسبیح پروردگار مشغولند.  

اما آدم هایی را می بینیم که مدام غر می زنند، از دست روزگار از دست همه چیز غر می زنند و همیشه از نداری ناله می کنند و از همه چیز ناراضی اند و وقتی به آنها می گویی شاکر باشید در پاسخ می گویند :چیزی برای شکر کردن نداریم. انسان شاکر می بیند، او تمام چیزهایی که باید بابت آنها شکر گزار بود را با چشم دل می بیند .اگر کسی چیزی را برای شکر گزاری نمی یابد عیب از خود اوست.
خوب بیاندیش ،ازهمین هوایی که اطراف توست شروع کن ، هوایی که آنرا نمی بینی لمسش نمی کنی و بویی ندارد ولی اگر سه دقیقه به تو نرسد زنده نخواهی ماند .هوایی که وجودش زمین را در میان منظومه شمسی قابل سکونت و حیات کرده است هوایی که ما را فرا گرفته و محیط مان را پر کرده است ،ولی واقعاً چند نفر از ما روزانه به خاطرش از خداوند سپاسگزاری می کنیم هوایی که اگر نبود نه گیاهی وجود داشت و نه درختی و نه هیچ موجود زندۀ دیگری .آیا سزاوار نیست در طی روز لااقل درچند موقعیت متفاوت به خاطر آفرینش هوا از خداسپاسگزاری کنیم؟ هر روز در چند موقعیت مختلف هوارا خیلی عمیق با عمل دم به داخل ریه هایت بکش و چند ثانیه آن را نگهدار و وجودش را در مجاری تنفسی ات احساس کن،سپس خیلی آرام با بازدم ریه هایت را از هوا خالی کن و با تمام وجودت بگو: خدایا به خاطر هوایی که باعث می شود زنده بمانم سپاسگزارم- خدایا سپاسگزارم – خدایا سپاسگزارم. من در طی روز در چند موقعیت متفاوت این کار را انجام می دهم و از خدا به خاطر هوا که باعث می شود زنده بمانم سپاسگزاری می کنم و گاهی به مجروحان شیمیایی می اندیشم که با چه سختی و مرارتی و با کمک کپسول اکسیژن تنفس می کنند و سپس خدا را به خاطر داشتن ریه های سالم که باعث می شوند به راحتی از هوا بهره ببرم سپاسگزاری می کنم.

 


 
 بعد از هوا به سراغ آب ،این مایة حیات می رویم، به راستی زمین بدون آب چگونه بود؟ آب نیز زمین را کره ای متفاوت کرده است ، وجود آب به زمین زندگی بخشیده است . قدری به آفرینش آب بیاندیش آب را به یکباره و بی تفکر ننوش ،گاهی به لیوان آبی که در دست داری نگاه کن سپس آن را جرعه جرعه بنوش مدتی آن را در دهانت نگهدار و از آن لذت ببر، چه کسی می گوید آب مزه ندارد ، دقت کن در هنگام تشنگی آب بهترین مزه را دارد ، مزۀ زندگی.
آب نعمتی عظیم است قسمت عمدة بدن انسان را آب تشکیل داده است 3/2 بدن از آب است .تصور کن چهل کیلوگرم ازجرم یک انسان شصت کیلوگرمی از آب است. واکنش های شیمیایی بدون حضور آب انجام پذیر نیست بدون آب زندگی مفهومی ندارد. کفۀآب با کفةزندگی برابر است. کم آبی در بدن عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. کم آبی خطر ابتلا به سنگ کلیه و سرطان مجاری ادرار، سرطان های سینه و رودۀ بزرگ ، کاهش فعالیت های ذهنی و کاهش ترشحات بدن مانند هورمونها و بزاق دهان را به همراه خواهد داشت خوب بیاندیش آب دیگر چه فوایدی دارد؟ آیا می توانی هر وقت از آب فایده بردی بابتش از خدا سپاسگزاری کنی؟ آیا هر وقت شیر آب را باز می کنی ودستت را می شویی به اهمیتش درآن لحظه اندیشیده ای یا هر وقت که حمام می کنی؟ یا هر وقت که لباس یا ظرف می شویی؟ یا هر گاه که به عنوان ماده اصلی سرم، آمپول و یا شربت های دارویی استفاه کرده ای؟ یا هنگامی که به استخر میروی؟ یا زمانی که گلها را آبیاری میکنی؟ یا زمانی که غذا می پزی؟
 


تصور کن یک هفته آب قطع شود و فقط چند بطری آب جهت آشامیدن داشته باشی ،آبی برای  شستن ظرف ها و لباس ها نداری و آبی برای دستشویی و استحمام نیست و برای پخت و پز آبی وجود ندارد و آیا تا به حال به اهمیّت آب تا این اندازه فکر کرده بودی؟ آیا می توانیم آن طور که شایسته است از آفرینش آب سپاسگزاری کنیم؟؟من اکثر مواقع وقتی شیر آب را باز می کنم خدا را شکر می کنم و اگر در مکانی سرد باشم و از شیر ،آب گرم هم بیاید دو چندان شکر می کنم ، هر وقت مسواک می زنم یا چیزی را می شویم و یا استحمام می کنم از خدا سپاسگزاری می کنم . اکثر مواقع هنگام نوشیدن آب نگاهی به آب درون لیوان می اندازم و بابت وجودش سپاسگزاری می کنم و سپس آنرا جرعه جرعه می نوشم و در فاصلۀ هر جرعه آن را مزه مزه میکنم و با یاد آنان که تشنه از دنیا رفته اند می گویم خدایا سپاسگزارم که دیگر بار مرا سیراب کردی ، هنگام تشنگی لذتی بالاتر از لذت نوشیدن آب می شناسی؟
 تا اینجا فقط دو نعمت از نعمت های پروردگار را شمردیم هوا و آب. اگر قرار است هر وقت از هر نعمتی استفاده کردی ، از خدا سپاسگزاری کنی آیامی توانی از عهدة شکر فقط این دو نعمت بر آیی؟ آیا می توانی هر وقت از هوا بهره بردی بابتش سپاسگزاری کنی؟ اگر انسان بخواهد فقط بابت وجود هوا شکر گزاری کند، درهر بار نفس کشیدن باید دو بار بگوید خدایا سپاسگزارم با این حساب با صرف تمام عمر فقط می توانیم شکر این یک نعمت را به جای آوریم.
حال به نعمت های دیگر توجه  کن خورشید و منظومة شمسی را در نظر بگیر و به جایگاه زمین در منظومة شمسی بیاندیش ،اینکه زمین در فاصله ای مناسب  از خورشید قرار دارد ، به طوری که آن را مکان مناسبی برای سکونت انسان ها و موجودات دیگر ساخته است.

 


 
اگر زمین کمی به خورشید نزدیکتر و یا از آن دورتر بود دیگر محل مناسبی برای زندگی نبود . حال به خورشید و آفتاب بیاندیش و فرض کن یک روز صبح از خواب بیدار شوی و ببینی همه جا تاریک است و خورشیدی طلوع نخواهد کرد دنیا را بدون خورشید تصور کن دیری نمی پاید که حیات از روی زمین بر چیده خواهد شد چرا که خورشید منشأ تمام انرژی هاست. بدون خورشید روی زمین دیگر نه غذایی هست و نه گرمایی و نه موجود زنده ای، به ابر بیاندیش ، بدون ابر آبهایی که تبخیر شده اند، به زمین باز نخواهند گشت و در مدتی کوتاه آبهای زمین تمام خواهند شد.
به باد بیاندیش ، بدون باد ابرها همواره روی دریاها و اقیانوس می باریدند و در خشکیها بارانی نمی بارید، این باد است که مأموریت دارد ابرهای باران زا را از روی دریاها و اقیانوس ها به بالای خشکی ها ببرد و خشکی ها را سیراب کند.
به جاذبة زمین بیاندیش که اگر نبود چه می شد؟ اولین چیزی که از زمین می گریخت اتمسفر و هوای اطرافش بود ،بدون جاذبه هیچ چیز روی زمین نمی ماند.
از آب و هوا و زمین و خورشید و باد و ابر و ... بگذریم به خودت نگاه کن. بدن تو مجموعه ای هماهنگ از سلول ها ، بافت ها ، اندام ها و دستگاه هاست که هر یک از آنها با یک نظم و قانون ذاتی کار خودش را انجام می دهد و از سوی دیگر هماهنگ با سایر بخش های بدنت است. حال تصور کن که همه اینها از یک سلول بسیار بسیار کوچک بوجود آمده اند !!!! اینکه چگونه از یک سلول تخم اولیه انواع بافتها و دستگاهها واندامها بوجود میایند و همه با یکدیگر هماهنگ کار میکنند از شگفتی های خلقت است.فتبارک الله احسن الخالقین!!!!

 


کوچکترین خلل در کار هر یک از بخشهای پیکر انسان منجر به مشکلات بزرگی در بدن می شود که حتّی ممکن است منجر به مرگ شود. تو زنده ای چون بدنت در هماهنگی کامل است. این هماهنگی ها ضامن سلامت توست. سلامتی موهبت بزرگی است که به تو هدیه داده شده است.

 

 من هر روز صبح با لبخند چشمانم را باز می کنم و از اینکه یک روز دیگر به من فرصت زندگی داده شده است خدا را سپاس می گویم .وقتی پایم را از روی تخت به زمین می گذارم خدا را سپاس می گویم ،با یاد آنانی که در بسترند و زیرشان لگن می گذارند با سپاسگزاری به سمت دستشویی می روم و ازاین که محتاج کمک کسی نیستم خدا را فراوان سپاسگزاری می کنم. از این که دو دست سالم دارم و می توانم مسواک کنم خدا را سپاس می گویم و از اینکه برای استحمام نیازمند کسی نیستم خدا را سپاس می گویم و در تمام این مدت به خاطر تمام چیزهایی که دارم  سپاسگزاری می کنم از اینکه در خانه حمام دارم وهمه چیز مهیاست : شامپو، صابون ، حوله، مسواک ، خمیردندان ،آب گرم ،آب سرد و .... به خاطر همة این ها خدا را سپاسگزاری می کنم برای تک تک قدم هایم که مرا به سمت آشپزخانه می برند سپاسگزاری می کنم از این که می توانم صبحانه ام را آماده کنم خدا را سپاسگزاری می کنم و ازاین که زنده ام و می توانم با لذت تمام صبحانه ام را میل کنم از صمیم قلب و با تمام وجودم سپاسگزاری می کنم قطعه نانی را که برای صبحانه ام گرم کرده ام با تمام وجود می بویم و از بوی آن لذت می برم و هنگامی که لقمه هایم را در دهانم می گذارم چشمهایم را می بندم و تمام حواسم را به مزة لقمه نان و پنیر و کنجد می دهم و از مزة آنها به همراه چای نهایت لذت را می برم و در تمام این لحظات خدا را سپاس می گویم بعد از صرف صبحانه در تمام لحظات هر کاری که می خواهم انجام دهم، حال می خواهد آشپزی باشد یا تمیز کردن خانه و یا رفتن به بیرون سپاسگزاری می کنم و دستم به طرف هر چه که می رود از این که آن چیز را دارم و می توانم خودم  بدون هیچ کمکی از آن استفاده کنم خدا را سپاسگزاری می کنم من به دلیل این حالاتم هر روز صبح سر حال و خوشحال هستم کمتر پیش می آید در طول روز چیزی باعث آزار و اذیتم شود.
اکثر مواقع هنگام خوردن چیزی آنرا با لذّت می بویم و مدّتی در دهانم نگاه می دارم و روی مزه اش تمرکز می کنم و ا زمزه اش لذت می برم و از خدا سپاسگزاری می کنم . در همین یک مثال بیاندیش که همزمان از چند نعمت بهره می بری: دندان هایت، زبانت ، غدد بزاقی ، بزاق ، ماهیچه های فک، اعصاب چشایی و بویایی و مراکز عصبی  که باعث هماهنگی عملکرد این عوامل میشود.
به بدن خودت بیشتر توجه کن ، حس بینایی را در نظر بگیر، که چه نعمتی بزرگ است لحظه ای زندگی بدون آن را تصور کن. قلبت را در نظر بگیر که از زمان تشکیلش تا زمان مرگ بی وقفه و خستگی ناپذیر میزند. دستگاه گوارش را در نظر بگیر که از مواد مختلفی که میخوریم ، مواد موردنیاز بدن را جذب می کند. فرآیند ساخت پروتئین های انسانی از پروتیئن های گیاهی و جانوری یکی از شگفت انگیز ترین کارهاست.
به کلیه هایت فکر کن کلیه های انسان بسیاری از  سموم و مواد زاید را از خون گرفته و دفع می کنند. اختلال در کار کلیه ها مشکلات جدی در بدن به دنبال خواهد داشت. هنگام دیالیز ، یک دستگاه نسبتاً بزرگ کار یک عضو 150 گرمی را در بدن انجام می دهد.
به حس بویایی بیاندیش که صدها بلکه هزاران بو را از هم تشخیص می دهد.
به حس لامسه بیاندیش که چگونه محرک های مختلف را شناسایی می کند. به قدرت مغز و ذهنت بیاندیش که چگونه فعالیت های ذهنی و بدنی ات را کنترل و هدایت میکند یا چگونه خاطرات را حفظ می کند. روزی را تصور کن که صبح وقتی از خواب بیدار میشوی ذهنت خالی از هر خاطره باشدنه چیزی را بدانی و نه کسی را بشناسی!
به خون و رگ های خونی بیاندیش، ترکیبات موجود در خون همیشه ثابت و تحت کنترل می باشند حدود 160 هزار کیلومتر رگ های خونی در بدن به کمک خون، اکسیژن و غذا را به تک تک سلول ها می رسانند و مواد زایدِ سلول ها را از آنها دور می کنند.
به دنیای فیزیکی و ماشینی اطرافت نگاه کن. کتابهایی که داری ، خود کاری که با آن می نویسی ،گوشی موبایلت ، قاشقی که با آن غذا می خوری ، لباسی که به تن داری ، کفش هایت، وسیله نقلیه ای که با آن سرکار می روی، وسایل آشپزخانه ات ، تختخوابت،  بالشی که زیر سر می گذاری،  پتو یا رواندازت ، تلویزیون خانه ات و سایر لوازم ضروری   ، دستمال کاغذی روی میز اتاقت ، مسواک و خمیر دندان و شانه ات ، حوله ات ، ناخن گیرت ،شیر آب ، وسایل گرماده و سرماده ، کمد لباس هایت ، ساعت روی دیوار و...
خوراکی هایی که در اختیار داری گندم ، نان ، برنج ، حبوبات ، میوه ها، سبزی ها  ، گوشت ، شیر ، ماست ، پنیر و...


 
به انسان های اطرافت بیاندیش پدرت ، مادرت ، همسرت ، فرزندانت تمام کسانی که به نوعی به تو خدمت میکنند ، نانوایی که برایت نان می پزد، کشاورزان، کارمند بانک که کارهای بانکی ات را انجام می دهد، کفاشی که کفش هایت را دوخته است، رفتگران شهرداری که محله و شهرت را پاکیزه نگه می دارند، پرورش دهندگان گاو و گوسفند و مرغ و ماهی، رانندگان وسایل نقلیه ، خلبانان، مهمانداران هواپیما ،کارگرانی که خانه ات را ساخته اند،  کارگران راهسازی ، کارمندان ادارههای آب و برق و گاز،آرایشگری که نزدش می روی، خیاطی که لباسهایت را دوخته است، کارگران کارخانه های نساجی ، نجارها ، کارگران چاپخانه ها، آشپزها ، کارمندان هتل ها ، کارمندان آژانس های مسافرتی ، رانندگان آژانس، معلمان، کارگرانی که وسایل خانه ات را ساخته اند، فروشندگان مواد  غذایی و.......
 زمانی که یک قاشق غذا را به دهانت می بری به انسان هایی که در فراهم ساختن آن لقمه نقش داشته اند تفکر کن.
این یکی از تمرین های سپاسگزاری است . روزی که من این تمرین را انجام می دادم قبل از فرو بردن هر لقمه سعی می کردم تمام عوامل وانسان هایی را که در فراهم ساختن آن لقمه نقش داشتند از خاطرم بگذرانم. دانه های گندم که کشاورز آنها را روی زمین پاشیده است، زمینی که دانه ها را در دلش جای داده است ، تاریکی و سکوت اطراف دانه ها، لحظات تنهایی آن دانه ها با خدا و لحظه ای که به اذن خدا دانه ها جوانه زده و از خاک سر برآورده اند. بارانی که از ابر فرو ریخته و خوشه هایی که روی هر ساقه گندم ظاهر شده اند. کشاورزی که گندم را درو و آماده کرده است. راننده ای که گندم را به سیلوها و کارخانه های آرد برده است. کارگرانی که گندم را به کمک دستگاه ها آرد کرده اند، رانندگانی که آرد را به نانوایی ها برده اند، نانوایانی که نان را پخته اند، جاده ها و راههایی که کامیون های حمل گندم و آرد را به مقصد رسانده اند ، کارگران راهسازی که در زیر آفتاب، گرمای سوزان آسفالت داغ را تحمل کرده اند و این راه ها را ساخته اند، رانندگانی که سختی سفر و دوری از عزیزانشان را به جان خریده اند تا به ما فایده برسانند ، ظلم و اجحافی که احتمالاً در حق این کارگران و رانندگان شده است و دستمزدی که به تأخیر افتاده است ، نانوایی که گرمای سوزان تنور را متحمل می شودو...... همه و همه در تلاشند که تو قطعه نانی را به دهان ببری. به راستی میتوانیم از همه این انسان ها تشکر کنیم؟ ما باید قدر شناس و شاکر باشیم سعی کنیم هر روز فقط چند دقیقه تمام انسان هایی را که به نوعی به ما خدمت رسانی می کنند از ذهن بگذرانیم و در ذهنمان و یا زبانی از آنها تشکر کنیم و بگوییم من از تمام افرادی که به شکل های مختلف به من خدمت میرسانند سپاسگزارم. با این مروری که کردیم ، آیا نعمت ها پایان پذیرند؟ روزی صدها بار(بلکه هزاران بار)بگو :"خدایا سپاسگزارم"                                                                                                                                                                                                                                                           

افسانه دارقدسی

logo-samandehi