JXTC Departure - шаблон joomla Создание сайтов

مراقبه یا مدیتیشن تمریناتی است که انسان را از مشغله‌‌های ذهنی رها ‌می‌کند و به ذهن، افکار و احساسات انسان آرامش ‌می‌دهد.

این افراد در گوشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای خلوت کرده و با روش‌‌های خاصی سعی در آرام کردن ذهن و فکر خود دارند.
اخیراً سی‌دی‌‌هایی تحت عنوان مدیتیشن آب و جنگل و.........نیز به بازار‌‌آمده است که تلفیقی از یک موسیقی آرام با صداهای طبیعت است و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.
بعضی از مردم، ورزش‌‌هایی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانند یوگا را به عنوان مراقبه بکار ‌می‌برند.
موسیقی آرامش و یوگا تنها دو مثال از روش‌‌های مراقبه است. به هر حال اساتید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اینگونه مراقبه‌‌ها، تأکید به انجام تمرینات در چند نوبت در شبانه روز و هر بار 10 الی 20 دقیقه کرده‌‌‌‌‌اند. من منکر ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این نیستم که ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این نوع مراقبه‌‌ها بی‌تأثیر است ولی به نظر من بهترین و تاثیرگذارترین مراقبه یا مدیتیشن، یادآوری نعمت‌‌های پرودگار و سپاسگزاری بابت آنهاست. سپاسگزاری از نعمت‌‌های پروردگار انسان را به آرامشی وصف‌ناپذیر میرساند.
عالی‌ترین مرتبة سپاسگزاری، خواندن نماز با حضور قلب است. بی‌جهت نیست که نمازهای یومیه در 3 زمان متفاوت از شبانه روز خوانده میشود.
یکی دیگر از عواملی که آرامش روح و جسم را به دنبال دارد قرائت قرآن و توجه به معنای ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیات است. آرامشی که قرائت قرآن و بر پا داشتن نمازهای یومیه به روح و جسم انسان ‌می‌دهد، با سایر روش‌‌های مراقبه که ‌‌امروزه باب شده است قابل قیاس نیست زیرا ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌این نوع آرامش گره با حضور پروردگار در کنار ما دارد که او بهترین آرام بخش است.
نحن اقرب الیه من حبل الورید  : خدا از رگ گردن به ما نزدیک تر است.
الابه ذکر الله تطمئن القلوب : آگاه باشید تنها با یاد خداوند دلها آرامش ‌می‌یابد.

افسانه دارقدسی

logo-samandehi